Sponsorlu Bağlantılar

Açık Öğretim için nasıl ders çalışmalıyım

Aöf derslerine ve sınavlarına nasıl çalışılır, derslerden nasıl geçilir hakkında aydınlatıcı bilgileri bu konumuzda bulabilirsiniz. AÖF ders çalışma teknikleri ve nasıl ders çalışılması gerektiği yazımızda paylaşacağız. Öncelikle aöf için nasıl çalışmalıyım sorusuna gelince kimi yoğunluk nedeniyle kendini sınav zamanına saklar, kimi az ama kısa aralıklarla aylar öncesinden başlar.

Aslında hangisinin daha yararlı olduğu kişiyle alakalıdır. Zamanı olmayan biri için aylar öncesinden çalışması beklenemez ya da zamanı bol olan biri de kendini sınav zamanı heba edemez. Bu durumda en iyi seçim kişinin kendisi verecektir.

soru işareti
Açıköğretim derslerine nasıl çalışmalıyım?
Benim sizlere tavsiyem sınav zamanı kitaplara yığılmayın. Öncesinden az da olsa konulara bakmanız sınav zamanında daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Tabi şunu da diyebilirsiniz aylar öncesinden çalışırsam sınav zamanı yine tekrar etmek zorunda kalacağım. Evet, tekrar etmek zorunda kalacaksınız zaten verimli bir şekilde dersi anlamanız bu şekilde olacaktır. Diğer türlü son 1 ay kala 6 ders ve onlarca üniteye yığılmak sağlıklı bir çalışma metodu gibi gözükmüyor. Tabi böyle ders çalışıp da başarılı olan arkadaşlarda var. Az önce belirtiğim en doğru kararı kişi kendisi verecek.

yardımcı kitap
AÖF yardımcı kitapları yeterli mi?
Bu sorunun cevabı son yıllarda ki sorulara bakılırsa hayır cevabını verebiliriz. Yardımcı kitaplar gerçekten güzel hazırlanmış ama bazen AÖF öyle sorular soruyor ki bırakın yardımcı kitapları kendi ders kitaplarından bile cevabı bulmak zor oluyor.

Bir örnek; 2009 final sınavında sermaye piyasasında bir soru sorulmuştu sınav sonrası cevabını ne ders kitabından ne de yardımcı kitaptan bulamamıştık. Onun için yardımcı her zaman yardımcılık vazifesini yapar ama bu kitaplarla her şeyin üstesinden gelinir mi biraz kafa yormak gerekir.

Bunun için sınavlarda ters köşe olmamak için Açık öğretimin verdiği uzun ve bir o kadar okunası gelmeyen kitaplarına da göz atın. Tabi bu durum her sınavda sadece 1-2 soru ile sınırlıdır. Daha önce yazdığım aöf ders çalışma yöntemleri ile ilgili yazılarımız da size yardımcı olacaktır.

Reklamlar

Arşiv