Açıköğretim İçin Nasıl Ders Çalışmalıyım

Aöf derslerine ve sınavlarına nasıl çalışılır, derslerden nasıl geçilir hakkında aydınlatıcı bilgileri bu konumuzda bulabilirsiniz. AÖF ders çalışma teknikleri ve nasıl ders çalışılması gerektiği yazımızda paylaşacağız. Öncelikle aöf sınavları için nasıl çalışmalıyım sorusuna gelince kimi yoğunluk nedeniyle kendini sınav zamanına saklar, kimi az ama kısa aralıklarla aylar öncesinden başlar.

Aslında hangisinin daha yararlı olduğu kişiyle alakalıdır. Zamanı olmayan biri için aylar öncesinden çalışması beklenemez ya da zamanı bol olan biri de kendini sınav zamanı heba edemez. Bu durumda en iyi seçim kişinin kendisi verecektir.

Açıköğretim derslerine nasıl çalışmalıyım?
Benim sizlere tavsiyem sınav zamanı kitaplara yığılmayın. Öncesinden az da olsa konulara bakmanız sınav zamanında daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Tabi şunu da diyebilirsiniz aylar öncesinden çalışırsam sınav zamanı yine tekrar etmek zorunda kalacağım. Evet, tekrar etmek zorunda kalacaksınız zaten verimli bir şekilde dersi anlamanız bu şekilde olacaktır. Diğer türlü son 1 ay kala 6 ders ve onlarca üniteye yığılmak sağlıklı bir çalışma metodu gibi gözükmüyor. Tabi böyle ders çalışıp da başarılı olan arkadaşlarda var. Az önce belirtiğim en doğru kararı kişi kendisi verecek.

AÖF yardımcı kitapları yeterli mi?
Bu sorunun cevabı son yıllarda ki sorulara bakılırsa hayır cevabını verebiliriz. Yardımcı kitaplar gerçekten güzel hazırlanmış ama bazen AÖF öyle sorular soruyor ki bırakın yardımcı kitapları kendi ders kitaplarından bile cevabı bulmak zor oluyor.

Bir örnek; 2009 final sınavında sermaye piyasasında bir soru sorulmuştu sınav sonrası cevabını ne ders kitabından ne de yardımcı kitaptan bulamadık. Onun için yardımcı her zaman yardımcı vazifesini yapar ama bu kitaplarla her şeyin üstesinden gelinir mi biraz kafa yormak gerekir.

Kredili sistem ile birlikte Anadolu Üniversitesi aldığı bir karar doğrultusunda artık ilgili yayıncı kuruluşların yardımcı ders kitabı, konu özeti gibi kaynak yayınlamaları yasaklandı. Bu yüzden bu kitaplar artık çıkmıyor. Bunun yerine soru bankası, deneme sınavı kitapları çıkartılıyor.

Bunun için sınavlarda ters köşe olmamak için Açık öğretimin verdiği uzun ve bir o kadar okunası gelmeyen kitaplarına da göz atın. Tabi bu durum her sınavda sadece 1-2 soru ile sınırlıdır. Daha önce yazdığım ders çalışma yöntemleri ile ilgili yazılarımız da size yardımcı olacaktır.
Share
 
Copyright © 2015. AÖF Sınav Merkezi - Açıköğretim Fakültesi.
Bu sitede yer alan içerikler ders notları, konu özetleri ve çıkmış soruları kapsamaktadır. Bu içerikler www.aofsinavmerkezi.com tarafından hazırlanmaktadır. Hiçbir şekilde telif hakkı içeren ilgili yayınların yardımcı kitapları paylaşılmamaktadır.. Powered by Blogger.
Creative Commons License