AÖF Not Ortalaması Hesaplama

AÖF not ortalaması nasıl hesaplanır ve en az kaç puanla geçilir

Not ortalaması hesaplaması kredili sistem için değil eski yıllık sistem içindir o yüzden dikkate almayınız.

AÖF not ortalaması hesaplanırken ara sınav ve final sınavı ortalamasını almamız gerekiyor. Bildiğiniz gibi ara sınav not ağırlığı %30, final sınavının ise %70 dir. Peki dersi geçmek için ortalamanın kaç olması gerekiyor bunu bir örnekle açıklayalım.

Örneğin Türk Vergi Sistemi sınav notları ara sınav 73 final sınavıda 47 olsun.

Ara sınav için %30' unu alıyorum; 73*30/100= 21,9 ortalaması
Final sınavı için %70' ini alıyorum; 47*70/100= 32,9 ortalaması

21,9 + 32,9: 54,8 yani 55 not ortalaması ile bu dersten geçmiş oluyorum.

 • Finalden 50 ya da üzeri not almam şart mı?

 • Final sınavından 50 ya da üzeri almanız şart değil yeter ki iki sınav ortalamanız 50 ve üzeri olsun. Kısacası ara sınavı 80 ve üzeri olanlar için sınavlarının çok rahat geçebileceğini söyleyebiliriz.

 • Not ortalamam en az kaç olması gerekir

 • Matematiksel olarak AÖF 49,5 not ile geçmeye imkan sağlıyor. Yani buçuklu rakam notu 50 oluyor ve o dersten geçilebiliyor.

 • AÖF sınıf geçme notu kaçtır

 • İlgili dersten geçmek için not ortalaması 50 ve üzeri olmalıdır. Ortalaması 49,5 altında alanlar o dersten geçemez ve dersi tekrar verirler.

 • Bütünleme notu nasıl hesaplanır

 • Final sınavınız kötü geçti ve artık son ümit olarak bütünleme sınavına gireceksiniz. Bütünlemede sınıf geçme notu hesaplanırken ara sınavdan aldığınız not sabit kalır final sınavından aldığınız not ise dikkate alınmaz. Kısacası bütünleme notu hesaplanırken yine ara sınavın %30'u, bütünleme sınavının da %70'i dikkate alınır. Yukarıda ki hesaplamanın aynısı sadece final yerine bütünleme notunuzu göz önüne alarak hesaplayın.
  Share
   
  Copyright © 2015. AÖF Sınav Merkezi - Açıköğretim Fakültesi.
  Bu sitede yer alan içerikler ders notları, konu özetleri ve çıkmış soruları kapsamaktadır. Bu içerikler www.aofsinavmerkezi.com tarafından hazırlanmaktadır. Hiçbir şekilde telif hakkı içeren ilgili yayınların yardımcı kitapları paylaşılmamaktadır.. Powered by Blogger.
  Creative Commons License