AÖF Muaf Olunan Dersler (Açıköğretim Muafiyet)

AÖF muaf olduğum dersler nelerdir merak ediyorsunuz işte 2014-2015 yılı itibariyle geçerli olacak yeni dersler açıklandı. Kredili sistem ile birlikte getirilen muafiyet genişletildi bu yüzden bizde konumuzu güncelledik.

YENİ 2014-2015 Açıköğretim Fakültesinin yayınladığı muafiyet dersleri hakkında ayrıntılı bilgiyi AÖF muafiyet dersleri 2014-2015 başlıklı yeni konudan ulaşabilirsiniz.

ESKİ AÖF muafiyet kapsamında 2012-2013 kredili-dönemlik sistemde muaf olduğunuz dersleri öğrenebilirsiniz. En çok sorulan soru dikey geçiş yapan öğrencilerin İngilizce ve Türk Dili dersleri muaf olup olmadıkları.

Dikey geçiş yapan öğrenciler 5. ve 6. dönem İngilizce 1 ve İngilizce 2 derslerinden muafsınız. 7. ve 8. dönem İngilizce 3 ve İngilizce 4 derslerinden ise muaf değilsiniz. Türk Dili dersinde de muafsınız.

Açıköğretim tarafından yapılan açıklama ise şöyle
Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kaydedildikleri ve bulundukları dönem, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadır.

Öğrenciler, Yükseköğretim Kurumlarından (merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemi ile öğretim yapan fakülteler dahil) daha önce aldıkları ve başardıkları dersler için ders transferi talebinde bulunamaz.

Dikey geçiş yapan öğrenciler önlisans programında almış oldukları Yabancı Dil dersi nedeni ile lisans programında 5 ve 6. yarıyıllardaki Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden sorumlu tutulmayacaklardır. Bu öğrenciler, 7 ve 8. yarıyıllardaki Yabancı Dil III ve Yabancı Dil IV derslerinden ise sorumlu tutulacaklardır.

Dikey geçiş yapan öğrenciler Türk Dili dersini ön lisans programında almış olduklarından lisans programındaki 7 ve 8. yarıyıllardaki Türk Dili I ve Türk Dili II derslerinden sorumlu tutulmayacaklardır.
Share
 
Copyright © 2015. AÖF Sınav Merkezi - Açıköğretim Fakültesi.
Bu sitede yer alan içerikler ders notları, konu özetleri ve çıkmış soruları kapsamaktadır. Bu içerikler www.aofsinavmerkezi.com tarafından hazırlanmaktadır. Hiçbir şekilde telif hakkı içeren ilgili yayınların yardımcı kitapları paylaşılmamaktadır.. Powered by Blogger.
Creative Commons License