AÖF İlahiyat Önlisans Bölümü Açık Öğretim Fakültesi

Açık Öğretim Fakültesi AÖF İlahiyat Ön Lisans Bölümü Programı Hakkında

AÖF İlahiyat bölümü dersleri ve programı hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Açıköğretim AÖF İlahiyat kayıt yenileme ve önlisans kayıt işlemleri nasıl yapıl yapılır bunları da konumuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sınav tarihleri, çıkmış sorular ve sınav sonuçları bilgilerinide sizlere sunacağız.

Açık öğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı, lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık, büyük toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmayı amaçlayan bir programdır. İlahiyat Önlisans laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı içinde ve çağdaş eğitim olanaklarıyla kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır​

anadolu üniversitesi
Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Adayların bu programa yerleşebilmeleri için, YGS puan türlerinin en az birinden, 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir. Bu program için kontenjan belirlenmemiştir.​

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Okulu ve Anadolu imam Hatip Lisesi alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler İlahiyat programına sınavsız yerleştirilebilmektedir. Ayrıca örgün bir yükseköğretim programında kayıtlı ya da mezun olanlar, ikinci Üniversite uygulamasına başvurarak ÖSYM sınavına girmeden bu programa başvurabilirler.

İlahiyat Önlisans programına Batı Avrupa Ülkelerinden birinde geçerli oturma izni bulunup Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonucuna göre başarılı bulunan adaylar kabul edilmektedir. Programa kayıtlı öğrencilere ders kitapları ve televizyon programlarını içeren video kasetlerinden oluşan öğretim malzemeleri gönderilmekte ve belli merkezlerde Akademik Danışmanlık Hizmetleri verilmektedir. Sınavlar, Batı Avrupa ülkelerinde 11 merkezde, Türkiye’de ise 2 merkezde yapılmaktadır.

Özel Kayıt Koşulları
Bu programa ortaöğretim kurumlarının (İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Okulu ve Anadolu İmam Hatip Lisesi alanından mezun olanlar yerleştirilmekte, kontenjan açığı olması halinde diğer ortaöğretim alanlarından mezun olanların sınavla yerleştirilmesi yapılmaktadır.

Mezuniyet Sonrası
Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin dikey geçiş için Tercih Yapabilecekleri Lisans Programları; İlahiyat, Arap Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği, Fars Dili ve Edebiyatı’dır. Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca kendi alanlarında örgün öğretim veren programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

Staj ve Uygulama
Mezun olabilmek için staj veya benzeri çalışma yapılması gerekmemektedir.

Kişisel Gelişim, Kariyer Olanakları ve İş İmkanları
Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programından mezun olan öğrenciler, İlahiyat Önlisans Diploması alırlar. Programı bitiren öğrencilere İlahiyat Meslek Elemanı unvanı verilir.

İlahiyat Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.
Share
 
Copyright © 2015. AÖF Sınav Merkezi - Açıköğretim Fakültesi.
Bu sitede yer alan içerikler ders notları, konu özetleri ve çıkmış soruları kapsamaktadır. Bu içerikler www.aofsinavmerkezi.com tarafından hazırlanmaktadır. Hiçbir şekilde telif hakkı içeren ilgili yayınların yardımcı kitapları paylaşılmamaktadır.. Powered by Blogger.
Creative Commons License