Sponsorlu Bağlantılar

AÖF Kredili Sistem Ders Geçme Notu Hesaplama

Kredili sistem not hesaplama ders geçme notu puan nasıl hesaplanır

Aöf not hesaplama yeni kredili sistem ile değişti. Açıköğretim sınav puan hesaplaması harf notu ve aralığı olarak belirlendi. Kısacası Açık Öğretim Fakültesi ders geçme sistemi yenilendi. Buna göre eskisi gibi bir senede 1 ara sınav + 1 final + 1 bütünleme durumu kalktı. Tamamen değişen bir sistem ile öğrencileri biraz daha fazla çalışmaya sevk edecek bir sistem geldi.

Daha önce Örgün Eğitim ile ilgili bilgisi olanlar için yeni gelen sistemde pek fazla bir değişim yok aslında. Yine ders alımları ve bu derslerin geçme işlemleri Kredi Hesaplama ya da yeni adıyla AKTS Hesaplama sistemine göre yapılacak. Derslerin harf notu aralığını görmek için ders adlarına bakabilirsiniz.

Yeni sistemde harfsel notlara geçiş yapılacak. Bu kapsamda eskiden 100 veya 90 almak arasında fark varken şimdi bu fark ortadan kaldırılmış olacak. Kişi aşağıdaki notları alması durumunda gelecek olan harfsel notunu da belirlemiş olacak.
Not Aralığı Harf Notu Not Değeri Durum
84 – 100 AA 4,00 Geçti
77 – 83 AB 3,70 Geçti
71 – 76 BA 3,30 Geçti
66 – 70 BB 3,00 Geçti
61 – 65 BC 2,70 Geçti
56 – 60 CB 2,30 Geçti
50 – 55 CC 2,00 Geçti
46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti
40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti
33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti
0 – 32 FF 0,00 Kaldı

Gördüğünüz üzere eskiden oluşturulmuş 100′lük not sistemi gelen yeni kredili sistem ile bazı değerlere atanmış oldu.

Öğrenci eğer 50 ve üzerinde bir ortalama ile geçerse o dersi aldığı ortalamanın karşılığı olan harfsel not ile geçmiş sayılacak ve Transkrip Belgesine bu not geçecektir. Mezun olması içinde bu Kredilerin hesaplanması gerekecektir.

Kişi eğer 32 Puana kadar olan bir not ortalama ise dönem sonuna ulaşmış ise yapacak bir şey yok. O kişi kalmış sayılacak ve gelecek sene o dersi yeniden alması istenecektir.

Yeni sistemde sene 2 döneme ayrıldığı için 1. dönemden alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 1. dönem içerisinde alınabilecektir. 2. dönemden alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 2. dönem içerisinde alınabilecektir.

Yeni sistem ile geçtiğimiz senelerde 1 Vize + 1 Final olarak yapılan sınavlar artık her dönemde 1 vize + 1 final olarak yapılacak. Bu durum da senede 2 kere Vize + 2 Kere Final sınavına girmeniz anlamına gelecektir.

Bu vize ve finaller geçmişteki gibi vize %30 ve final %70 olacak şekilde değerlendirmeye alınacak ve alınan ortalama sonunda gelen not harfsel olarak sisteme girilecektir.

Örneğin vizeden 10 alan bir öğrenci finalde 80 alırsa 59 ortalama ile CB alacaktır. Ve AKTS hesaplamasında eğer 4 AKTS’lik bir ders alıyorsa o zaman 2,30*4 = 9,2 AKTS şeklinde hesaplanarak mezun olma sistemine işlenecektir.

Yeni ders geçme sistemi birçok anlamda yenilikler ve ara hesaplamalar içermektedir. Bu sebeple burada anlatılanların dışında sistem bu sene aktife geçtiğinde yapacağınız kendi hesaplamalarınız ile konuyu daha iyi kavramanız sağlanacaktır.

Size en basit hesaplama sistemi olarak derslerinize iyi çalışmanız ve sınavlardan iyi not almanızı öneririz. Bu sayede zaten sistemden kendi başarılı durumunuzu görecek sınıf geçmek veya mezun olmak için ne kadar not alsam hesaplamalarından da kurtulmuş olacaksınız.

Sitemizde buluanan aöf not hesaplama programı yıllık sisteme aittir.

Reklamlar

Arşiv