AÖF Kredili Sistem Ders Geçme Notu Hesaplama

Açıköğretim kredili sistem not puan hesaplama, sınıf ders geçme notu nasıl hesaplanır, hangi ortalama ile geçilir 2014-2015 güncel olarak anlatacağız.

Aöf not hesaplama yeni kredili sistem ile değişti. Açıköğretim sınav puan hesaplaması harf notu ve aralığı olarak belirlendi. Kısacası Açık Öğretim Fakültesi ders geçme sistemi yenilendi. Buna göre eskisi gibi bir senede 1 ara sınav + 1 final + 1 bütünleme durumu kalktı. Tamamen değişen bir sistem ile öğrencileri biraz daha fazla çalışmaya sevk edecek bir sistem geldi.

Daha önce Örgün Eğitim ile ilgili bilgisi olanlar için yeni gelen sistemde pek fazla bir değişim yok aslında. Yine ders alımları ve bu derslerin geçme işlemleri Kredi Hesaplama ya da yeni adıyla AKTS Hesaplama sistemine göre yapılacak. Derslerin harf notu aralığını görmek için ders adlarına bakabilirsiniz.

Not Aralığı Harf Notu Not Değeri Durum
84 – 100 AA 4,00 Geçti
77 – 83 AB 3,70 Geçti
71 – 76 BA 3,30 Geçti
66 – 70 BB 3,00 Geçti
61 – 65 BC 2,70 Geçti
56 – 60 CB 2,30 Geçti
50 – 55 CC 2,00 Geçti
46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti
40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti
33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti
0 – 32 FF 0,00 Kaldı

Gördüğünüz üzere eskiden oluşturulmuş 100′lük not sistemi gelen yeni kredili sistem ile bazı değerlere atanmış oldu.

Öğrenci eğer 50 ve üzerinde bir ortalama ile geçerse o dersi aldığı ortalamanın karşılığı olan harf not ile geçmiş sayılacak ve Transkrip Belgesine bu not geçecektir. Mezun olması içinde bu Kredilerin hesaplanması gerekecektir.

Kişi eğer 32 Puana kadar olan bir not ortalama ise dönem sonuna ulaşmış ise yapacak bir şey yok. O kişi kalmış sayılacak ve gelecek sene o dersi yeniden alması istenecektir.

Yeni sistemde sene 2 döneme ayrıldığı için 1. dönemden alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 1. dönem içerisinde alınabilecektir. 2. dönemden alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 2. dönem içerisinde alınabilecektir.

Yeni sistem ile geçtiğimiz senelerde 1 Vize + 1 Final olarak yapılan sınavlar artık her dönemde 1 vize + 1 final olarak yapılacak. Bu durum da senede 2 kere Vize + 2 Kere Final sınavına girmeniz anlamına gelecektir.

Bu vize ve finaller geçmişteki gibi vize %30 ve final %70 olacak şekilde değerlendirmeye alınacak ve alınan ortalama sonunda gelen not harfsel olarak sisteme girilecektir.

Örneğin vizeden 10 alan bir öğrenci finalde 80 alırsa 59 ortalama ile CB alacaktır. Ve AKTS hesaplamasında eğer 4 AKTS’lik bir ders alıyorsa o zaman 2,30*4 = 9,2 AKTS şeklinde hesaplanarak mezun olma sistemine işlenecektir.

Yeni ders geçme sistemi birçok anlamda yenilikler ve ara hesaplamalar içermektedir. Bu sebeple burada anlatılanların dışında sistem bu sene aktife geçtiğinde yapacağınız kendi hesaplamalarınız ile konuyu daha iyi kavramanız sağlanacaktır.

Size en basit hesaplama sistemi olarak derslerinize iyi çalışmanız ve sınavlardan iyi not almanızı öneririz. Bu sayede zaten sistemden kendi başarılı durumunuzu görecek sınıf geçmek veya mezun olmak için ne kadar not alsam hesaplamalarından da kurtulmuş olacaksınız.

AÖF Koşullu-Şartlı Geçme Hesaplama
Aldığınız not 33-49 arası gelirse sizin genel not ortalamanıza bakılıyor. Genel not ortalamanız 2.00′ın üzerinde ise CD-DC-DD aldığınız derslerden geçersiniz. Genel Not Ortalamanız 2.00’ın altında ise bu sefer koşullu geçme devreye giriyor. Koşulu ise Bahar dönemi sonunda Genel Not Ortalamanızın en az 2,0 olmasıdır. 2,0′ın altında bir Genel Not Ortalama getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalırsınız.

Ders Geçme Nasıl Oluyor?
AA ile CC arasında aldığınız dersleri ise, kayıtsız şartsız geçtiniz demektir. Bu dersler, diğer derslerden ne kadar başarısız olursanız olun, bir daha karşınıza çıkmayacak demektir.

Hangi Şekilde Derslerden Kalıyorsunuz?
FF aldığınız dersler ise, 32′den daha aşağı bir not ortalamasına sahip olduğunuzu gösterir. FF aldığınız ders veya derslerden her halükarda kalırsınız koşullu olarak geçilemez. FF aldığınız ders hangi dönemde okutuluyorsa, onu ancak bir sonraki yıl aynı dönemde alabilirsiniz.
Share
 
Copyright © 2015. AÖF Sınav Merkezi - Açıköğretim Fakültesi.
Bu sitede yer alan içerikler ders notları, konu özetleri ve çıkmış soruları kapsamaktadır. Bu içerikler www.aofsinavmerkezi.com tarafından hazırlanmaktadır. Hiçbir şekilde telif hakkı içeren ilgili yayınların yardımcı kitapları paylaşılmamaktadır.. Powered by Blogger.
Creative Commons License